Palenkės įdomybės

Saulėtą balandžio 25-osios rytą Druskininkų gidai, pakiliai nusiteikę, išsiruošė pasižvalgyti, kokių įdomybių turi parodyti kaimynai lenkai ir pasisemti patirties iš kolegų, pristatančių Rytų Lenkijos lankytinas vietoves.

Gidai nebūtų gidais, jei prieš palikdami savąjį kurortą, praleistų progą pasigirti, kuo jis turtingas. Kadangi keliavome su turistų grupe iš Vilniaus, Druskininkų gidų asociacijos pirmininkė Tatjana bendrakeleiviams smagiai ir vaizdingai pristatė „patį gražiausią pasaulio miestą“ Druskininkus, jo naujoves ir žymiausius objektus.

Pažintis su Rytų Lenkija prasidėjo nuo Supraslio, turistų pamėgto Palenkės miestelio, kuriame keliauninkai apžiūrėjo Supraslio Lavrą – stačiatikių vienuolyną, kurį XVI a. pradžioje įkūrė LDK kunigaikščio maršalka Aleksandras Chodkevičius. Čia buvo pastatyta cerkvė-tvirtovė, kurios interjeras vėliau papuoštas freskomis ir ikonostasu. Supraslio vienuolynas buvo žymus religinis, kultūros, mokslo centras su turtinga biblioteka ir spaustuve, turėjęs nepaprastai didelę įtaką religiniam ir kultūriniam Baltstogės krašto vystymuisi. Vienuolyno muziejuje eksponuojamos nepaprasto grožio ikonos. Tiesa, tik trys iš jų priklausiusios vienuolynui, likusios – konfiskuotos iš kontrabandininkų. Viena iš ikonų – net su 627 brangakmeniais. Išklausę vienuolio pasakojimą ir pasisėmę dvasios stiprybės, gidai pasuko link Balstogės.

Baltstogė – Palenkės vaivadijos sostinė, didžiausias šiaurės rytų Lenkijos miestas. Pasak legendų, čia buvusiuose miškuose mėgdavęs medžioti kunigaikštis Gediminas. Šis miestas žavi turistus savo amžių istorija ir didinga architektūra. Balstogėje gidai aplankė restauruotus Branickių rūmus – gražų vėlyvojo baroko stiliaus statinį, kuris išsaugojo architektūros prabangą ir vidaus interjero grožį. Aplankė ir juose įsikūrusį Medicinos istorijos ir farmacijos muziejų, klausėsi įdomių istorijų apie Branickių giminę, esperanto kalbos autorių L. Zamenhofą, gražuolę Elžbietą Branicką ir grožėjosi prancūzišku parku, vadinamu „Palenkės Versaliu“. Neliko neaplankytas ir Balstogės centras – Kosciuškos aikštė, kurios centre stovi baroko stiliaus miesto rotušė, vėlyvosios gotikos Šv. Mergelės Marijos Dangun Ėmimo arkikatedra bazilika, centrinė pėsčiųjų gatvė.

Po trumpo atokvėpio laukė Tykocinas – mažas miestelis su didele istorija, Žygimanto Augusto kadaise pasirinktas kaip saugiausia rezidencija Barborai Radvilaitei. Keliauninkai aplankė atstatytą Tykocino pilį, į kurią prieš Žygimanto Augusto mirtį buvo įsakyta suvežti visas brangenybes ir slaptus dokumentus. Joje ilgus mėnesius ledainėje prabuvo mirusio Žygimanto Augusto kūnas, kol pagaliau buvo išvežtas į Krokuvą, kad būtų galima jį oficialiai palaidoti, išrinkus naująjį karalių. Susižavėję uždegančiu ir intriguojančiu gidės pasakojimu ir trumpai pasigrožėję „Lenkijos baroko perlu“ Švč. Trejybės bažnyčia, Druskininkų gidai pasuko Augustavo link.

Augustavas – kurortinis miestas, įsikūręs tarp 3 ežerų, dar vadinamas „Šiaurės Venecija“. Čia visų laukė malonus atokvėpis – plaukimas garsiuoju Augustavo kanalu, kurį supa įspūdingas gamtovaizdis – miškai, ežerai. Kanalas, kaip svarbus vandens transporto kelias, baigtas statyti 1838 m. Jis įdomus tuo, jog išliko nepakeistas. Šiandien kaip ir prieš 150 metų, pirminę išvaizdą išsaugojo 9 šliuzai, visi – mediniai, pasukami tik rankų jėga.

Vakarėjant, kelionę vainikavo apsilankymas Studenoje, įspūdingame gamtos kampelyje, spinduliuojančiame ypatinga aura. Tai – nepaprasta vieta, kurioje per Sekminių atlaidus suplaukia minios žmonių iš visos šalies. Čia ne kartą lankėsi ir popiežius Jonas Paulius II. Ežero pakrantėje keliauninkai išvydo įspūdingą ir labai tikrovišką ganytojo skulptūrą, grožėjosi jaukia ir originalia, medžioklės trofėjais dekoruota Dievo Motinos Girių karalienės vardo bažnyčia ir klausėsi, kaip ošia Vytauto laikų ąžuolas.

Pasirodo, ne tik Druskininkai turi stebuklingų šaltinių! Gydomųjų galių turintį šaltinį gidai rado ir Studenoje. Pasisėmę ne tik stebuklingo vandens, bet ir malonių įspūdžių, patirties bei energijos artėjančio sezono iššūkiams, vėlų vakarą Druskininkų gidai laimingi grįžo namo.

Jurgita Rudienė
Druskininkų gidų asociacijos tarybos narė

Griežtai draudžiama Druskininkietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Druskininkietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Druskininkietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.147.29.160.

Rašyti

Portalo Druskininkietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Druskininkai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Druskininkuose - išskirtinė Eurovizijos finalisto Sasha Song romansų programa

Kalėdinis metas tuo ir puikus - taip gera džiuginti ir gauti dovanas! Jau šiandien 20 val. „Egles“ sanatorijoje Druskininkuose - išskirtinė E...